-A A +A
stay connected

The Delhi XIX Commonwealth Games are now over. This website is closed and for reference purposes only. Some external links may no longer work.
For the latest news and information, please visit the Commonwealth Games Federation website.

News
Rohan Bopanna in action at Delhi 2010
Today's schedule of India's fixtures at Delhi 2010

It's an action-packed day at Delhi 2010, and host nation India have a busy schedule. Here's a brief overview of what to watch out for:

Swimming:

     100m Backstroke Women: Fariha Zaman, Jyotsna Pansare
     100m Breaststroke Men: Puneet Rana, Agnishwar Jayaprakash, Sandeep Sejwal
     100m Freestyle Women: Talasha Satish Prabhu, Jyotsna Pansare
     200m Freestyle Men: Rohit Rajendra Havaldar, Aaron Agnel Dsouza
     50m Butterfly Men: Arjun Muralidharan, Virdhawal Vikram Khade
    
Archery:
     Recurve Individual Women: Dola Banerjee, Deepika Kumari, Bombayala Devi Laishram.
     Recurve Individual Men : Rahul Banerjee, Tarundeep Rai, Jayanta Talukdar
     Compound Individual Women : Bheigyabati Chanu, Jhano Hansdah, Gagandeep Kaur
     Compound Individual Men: Ritul Chatterjee, Jignas Chittibomma, Chinna Raju Srither
    
Boxing:
     Lightflyweight (49kg) Men: Amandeep Singh
     Bantamweight (56kg) Men: Akhil Kumar
     Light Welterweight (64kg) Men: Manoj Kumar
     Middleweight (75kg) Men: Vijender Singh
     Heavyweight (91kg) Men: Manpreet Singh
     Flyweight (52kg) Men: Suranjoy Singh
     Lightweight (60kg) Men: Jai Bhagwan
     Welterweight (69 kg) Men: Dilbag Singh
     Light Heavyweight (81kg) Men: Dinesh Kumar
     Super Heavyweight (91 kg+) Men: Paramjeet Samota
    
Cycling:
     Individual Pursuit Men: Sombir
     500m Time Trial Women: Chabungbam Rameshwori Devi, Mahitha  Mohan,Kumari Rejani Vijaya
     1000m Time Trial Men: Bikram Singh Okram, Amrit Singh
     40km Points Race Men: Rajendra Kumar Bishnoi, Atul Kumar Singh, Satbir Singh
    
Gymnastics Artistic:
     Team Final and Individual Qualification Women: Priti Das, Rohit Jaiswal, Roma Dilip Joglekar, Dipa Karmakar, Ashish
Kumar, Meenakshi, Partha Mondal, Rakesh Kumar Patra, Debjani Samanta, Mayank Srivastava
    
Hockey:
     Men Group A: India vs Malaysia
    
Lawn Bowls:
     Pairs Men Group B: India vs Namibia
     Triples Women Group B: India vs Botswana
     Pairs Men Group B: India vs New Zealand
     Triples Men Group A: India vs Wales
     Pairs Women Group A: India vs Northern Ireland
     Triples Men Group A: India vs Namibia
    
Netball:
     Women Group A: Australia vs India
    
Shooting:
     Pairs 25 m Pistol Women: Rahi Sarnobat, Anisa Sayyed
     Pairs 10 m Air Rifle Men: Abhinav Bindra, Gagan Narang
     Pairs 50 m Pistol Men: Deepak Sharma, Omkar Singh
     Pairs 50 m Rifle 3 Positions Women: Lajjakumari Gauswami, Tejaswini Sawant
    
Squash:
     Men's Singles: Saurav Ghosal, Sandeep Jangra, Harinder Pal Sandhu, Siddharth Suchde
     Women's Singles: Anaka Alankamony, Joshna Chinappa, Dipika  Pallikal, Anwesha Reddy
    
Table Tennis:
     Women: Mouma Das, Poulomi Ghatak, Shamini Kumaresan, Prabhu  Mamta, Madhurika Suhas Patkar
     Men: Achanta Sharath Kamal, Amalraj Anthony, Abishek Ravichandran, Soumyadeep Roy, Subhajit Saha
    
Tennis:
     Singles Men 1st Round: Somdev Devvarman vs Devin Mullings (BAH)
     Doubles Men 1st Round: Mahesh Bhupathi/ Leander Paes vs Dineshkanthan /Jayawickreme (SL)
    
Weightlifting:
     62kg Men Group B: Omkar Shekhar Otari, Rustam Sarang
     53kg Women Group A: Swati Singh
    
Wrestling:
     60 kg Men: Ravinder Singh
     74 kg Men: Sanjay
     96 kg Men: Anil Kumar
- PTI